Jak dbać o akwarium hodując ryby?Posiadanie akwarium w domu to wspaniałe hobby. Jest to również świetny sposób na obniżenie poziomu stresu i uwolnienie się od stresu po długim dniu w pracy lub szkole. Hodowla rybek akwariowych jest dość łatwa, aczkolwiek wymagająca. Musisz znać kilka wskazówek i trików, jak dbać o akwarium, trzymając w nim ryby. Utrzymanie akwarium wymaga regularnej konserwacji, czasu i cierpliwości. Nie chodzi tylko o to, aby kupić ryby i wrzucić je do zbiornika! Przed założeniem zbiornika należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wielkość zbiornika, rodzaj filtra wodnego, intensywność i rozmieszczenie oświetlenia, temperatura wody i poziom pH, harmonogram czyszczenia itp. Nie martw się, przeprowadzimy Cię przez każdy krok!

Lista kontrolna przed zakupem ryb

Jest kilka czynników, które należy rozważyć przed zakupem ryb do akwarium. Ryby są wrażliwymi stworzeniami i dobrze rozwijają się w zrównoważonym środowisku. Dlatego przed dodaniem ich do akwarium należy sprawdzić pewne rzeczy.

  • Skład chemiczny wody: Woda w Twoim akwarium musi być czysta i mieć odpowiedni poziom pH, twardości i temperatury. Upewnij się, że przeprowadziłeś badania na temat warunków odpowiednich dla Twoich ryb.

  • Poziom tlenu: Poziom tlenu w wodzie powinien być wysoki, w przeciwnym razie ryby mogą zapadać na choroby z powodu niskiego poziomu tlenu. Poziom tlenu w wodzie można łatwo zwiększyć, dodając do zbiornika żywe lub sztuczne rośliny.

  • Zwyczaje żywieniowe: Niektóre rodzaje ryb są mięsożerne, a inne wszystkożerne lub roślinożerne. Musisz wiedzieć, jaki rodzaj ryb chcesz trzymać w swoim akwarium, a następnie zbadać ich zwyczaje żywieniowe.

  • Zgodność: Musisz się upewnić, że ryby, które chcesz hodować, są ze sobą zgodne. Niektóre ryby są terytorialne, więc trzymanie ich w pobliżu innych ryb nie jest dobrym pomysłem.

  • Temperatura wody: Ryby tropikalne dobrze rozwijają się w ciepłej wodzie, natomiast ryby z klimatu chłodniejszego potrzebują chłodniejszej wody. Jeśli trzymasz ryby tropikalne w chłodniejszej wodzie, umrą; jeśli trzymasz ryby z chłodnego klimatu w ciepłej wodzie, również umrą.

Zakładanie akwarium

Przed założeniem akwarium musisz ustalić jego najlepszą lokalizację. Możesz postawić je na stole lub użyć podstawki, aby umieścić je na podłodze. Miejsce powinno być dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Ponadto należy umieścić akwarium z dala od bezpośrednich dźwięków i wibracji, takich jak dźwięk stereo lub wentylator. Teraz, gdy wybrałeś już miejsce dla swojego akwarium, przejdźmy do jego ustawienia. Po pierwsze, musisz zdecydować, jaki rodzaj akwarium chcesz mieć. Istnieją trzy główne rodzaje akwariów - akwarium miseczkowe, akwarium dla rybek i akwarium dla rybek ze słoną wodą. Każdy z tych typów ma inne wymagania; najmniejsze wymagania ma akwarium miseczkowe, a największe akwarium słonowodne.