Co zrobić, gdy popełniasz wciąż te same błędyPrzede wszystkim bycie człowiekiem jest trudne. Nawet najbardziej skuteczni ludzie od czasu do czasu ponoszą porażki. Różnica między nimi a resztą z nas polega na tym, że uczą się na swoich błędach i w razie potrzeby dokonują zwrotów. Ten post został zainspirowany cytatem z książki Malcolma Gladwella "Outliers" - "Proces opanowania czegokolwiek to 10 procent wiedzy i 90 procent powtarzania". Większość ludzi wierzy, że gdy nauczysz się czegoś nowego, to zostaje to w Twojej pamięci na zawsze. Ale to nie jest prawda. Twój mózg może zachować nowe informacje tylko przez tak długi czas, zanim zaczną one ponownie zanikać. Niestety, ten naturalny proces sprawia, że łatwo jest zaniedbać rzeczy, które powinniśmy stale ćwiczyć, takie jak nauka nowych umiejętności lub zmiana złych nawyków.

Dlaczego ciągle popełniamy te same błędy?

Wszyscy mamy złe nawyki, ale nie wszystkie z nich zasługują na złamanie. Złe nawyki są zwykle spowodowane niedostatecznie rozwiniętą ścieżką neuronową w Twoim mózgu. Przykładem może być codzienna kawa, którą pijesz, bo potrzebujesz jej, aby rano wstać z łóżka. Im silniejsza jest Twoja ścieżka neuronowa, tym trudniej będzie Ci zerwać ze złym nawykiem. Kiedy popełniasz w kółko te same błędy, to dlatego, że stworzyłeś w swoim mózgu wzór, przez co łatwiej jest podążać za tym wzorem niż znaleźć nowe sposoby robienia rzeczy.

  • Może to być niezwykle problematyczne i znacznie utrudnić osiągnięcie sukcesu w życiu. Ludzie są zbudowani do uczenia się, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy młodzi, a nasze mózgi są jeszcze na tyle elastyczne, że łatwo przyswajają nowe informacje.
  • Kiedy byłeś dzieckiem, ciągle uczyłeś się nowych rzeczy. Byłeś ciekawy, zawsze odkrywałeś i próbowałeś nowych rzeczy. Byłeś też bardziej otwarty na zmiany, a Twój mózg chętnie tworzył nowe połączenia. Być może pamiętasz ekscytację, jaką odczuwałeś, gdy po raz pierwszy nauczyłeś się jeździć na rowerze lub jak z roku na rok poprawiały się Twoje oceny w szkole.
  • Niestety, wiele osób pamięta również uczucie rozczarowania, gdy ich oceny znów zaczęły spadać. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem mózg zaczyna się ponownie zamykać, co utrudnia naukę nowych rzeczy.

Jak przerwać cykl i zmienić swoje nawyki

Każdy z nas popełniał błędy w tym czy innym momencie. Różnica między ludźmi, którzy odnoszą sukces, a tymi, którzy go nie odnoszą, polega na tym, że ci, którzy odnoszą sukces, uczą się na swoich błędach i idą dalej. Nie pozwalają, aby ich błędy powstrzymały ich przed osiągnięciem celów. Ten post ma na celu zainspirować cię do kontynuowania prób, nawet jeśli rzeczy nie wydają się iść po twojej myśli. Ważne jest, abyś się nie poddawał, ale uczył się na swoich błędach, abyś nie musiał ich popełniać ponownie. Nieważne co się stanie, pamiętaj, że zawsze się rozwijasz i że wyjdziesz z tego silniejszy i lepszy po drugiej stronie.