Jak wybrać odpowiednią bruzdownicę?

Każdy hydraulik i elektryk wie, że bruzdownica jest niezastąpionym elektronarzędziem, aby precyzyjnie wykonać instalację elektryczną oraz wodną. Dzisiejszy artykuł pomoże nam wybrać odpowiednie urządzenie, a także przedstawi, kiedy i do czego przyda się wspomniana już bruzdownica.

Jakie parametry są ważne przy wyborze bruzdownicy?

Każdy z nas chcąc kupić urządzenie do swojego warsztatu, chce, aby służyło nam przez dłuższy okres, oraz było bezawaryjne. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie w pierwszej kolejności, czym cechuje się dobrej jakości urządzenie. Jak wiadomo na pierwszy rzut oka, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy dany sprzęt sprawdzi się podczas wymagających zleceń. Warto więc postawić na sprawdzonego producenta, aby ograniczyć zakup wadliwego produktu.

Wybrane bruzdownica na pewno powinna być wykonana z trwałych materiałów, które zapewnią nam stabilność podczas wykonywanej pracy, a także wytrzymałość i bezpieczeństwo. W tym przypadku zwróćmy uwagę na klasę szczelności IP, która informuje o odporności urządzenia na pył, czy też wodę. Kolejnym elementem jest moc silnika, który odpowiedzialny jest za szybkość cięcia, prędkość obrotową, możliwość cięcia różnych materiałów, a także ile tarcz możemy zastosować. Sposób zasilania – to następny aspekt charakteryzujący dobrą bruzdownicę. Zwróćmy tutaj uwagę na zasilanie przewodowe o napięciu 230 V oraz na modele posiadające wbudowany akumulator.

Kolejnymi istotnymi czynnikami są szerokość oraz grubość cięcia, a także maksymalny rozmiar tarcz. Wśród najbardziej popularnych są te o średnicy 110, 115, 125, 133 oraz 150 mm. W ostatnim etapie wyboru odpowiedniej bruzdownicy jest jej waga oraz wymiary. Mówi się, że im mniejsza i lżejsza, tym lepsza. Istotną rolę odgrywa także wyprofilowanie maszyny oraz specjalne uchwyty, dzięki którym odciążymy trochę naszego ramiona podczas zbyt długiej pracy.

Do czego służy bruzdownica?

Bruzdownica to elektronarzędzie, które jest niezbędne podczas wykonywania profesjonalnych zleceń budowlanych, czy też lekkich prac domowych. Służy szczególnie do cięcia rowków, w dość twardych materiałach takich jak płytki ceramiczne, beton, kamień i cegły. W związku z tym, iż jest dość wszechstronnym urządzeniem, wykorzystywana jest przez specjalistów na plecach budowy, a także domowych amatorów.

Korzystają z niej przede wszystkim elektrycy oraz hydraulicy, którym przyda się szczególnie podczas wycinania w ścianie lub podłodze bruzd, w których umieszcza się przewody elektryczne, kable telekomunikacyjne, rury hydrauliczne i kanalizacyjne. W ten sposób wszelkiego rodzaju instalacje nie ingerują w estetykę pomieszczenia. Bruzdownica wykorzystywana jest także do usuwania starych płytek ceramicznych, wycięcia rowków pod schodami, czy też otworów drzwiowych i okiennych.

Jakie są dodatkowe funkcje bruzdownicy?

Bruzdownica nie jest urządzeniem zbyt rozbudowanym, dlatego też warto zwrócić uwagę na kilka jej dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest funkcja łagodnego rozruchu, która stopniowo zwiększa obroty urządzenia. Kolejnym elementem jest bezpiecznik, chroniący przed przeciążeniem oraz zwarciem podczas pracy. Wiedząc już wszystko o bruzdownicach, bez problemu znajdziemy odpowiednią dla siebie.

Szeroka oferta przecinarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/przecinarki