Korzyści z rozliczania PIT przez Internet

Między 15 lutym a 2 maja mamy czas na rozliczenie się z fiskusem. Kto konkretnie ma taki obowiązek? Wszyscy podatnicy, którzy w roku 2021 pracowali na terenie Rzeczpospolitej na etacie lub umowie na zlecenie. Uzupełnienie zeznania podatkowego nadal daje więcej pytań niż odpowiedzi. Co realnie dają nam e-deklaracje? Jak mogę się rozliczyć? Czy mogę rozliczyć się wraz z współmałżonkiem? W tym tekście odpowiemy na Twoje wątpliwości.

 

Korzyści płynące z rozliczania PIT online

Z rozliczania się online płynie wiele korzyści dla podatnika. Oto niektóre z nich:

  • Aktualność- korzystając z internetowej wersji deklaracji podatkowej, masz stuprocentową pewność o tym, że dokument jest aktualny. Czemu tak jest? Dokument jest przygotowywany na podstawie baz danych z Urzędów Skarbowych.

  • Bezpieczeństwo- Ministerstwo Finansów zapewnia podatników, że uzupełnienie PITu online jest bezpieczne. Jeśli korzystasz z zatwierdzonych portali, tak jak gov.pl i zakładka e-Urzędu Skarbowego, masz gwarancję o tym, że Twoje dane są bezpieczne.

  • Wygoda- nie można zaprzeczyć temu, że usługa e-PIT jest wygodna dla podatników, ponieważ dość, że nie muszą wychodzić z domu aby rozliczyć się z fiskusem ale też w przypadku zapomnienia o terminie złożenia dokumentów deklaracja podatkowa zostanie wysłana automatycznie.

Jaki PIT możesz rozliczyć drogą elektroniczną?

Drogą elektroniczną możesz rozliczyć jedynie niektóre rodzaje PITów. Oto przykłady PITów, które masz możliwość uzupełnienia online:

  • PIT-28,

  • PIT-36,

  • PIT-36L,

  • PIT-37,

  • PIT-38,

  • PIT-39.

Do tego załączniki: PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT 28/A, PIT 28/B, PIT/0.

 

Ulgi podatkowe, które możesz wprowadzić w dokumencie

Istnieje wiele rodzajów ulg, które możesz odpisać w deklaracji podatkowej. Należy zwrócić na nie uwagę, ponieważ może się to wiązać z dodatkową gotówką. Warto wspomnieć o tym, że Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot w przypadku wersji elektronicznej rozliczenia PIT i 90 dni w przypadku tradycyjnego sposobu rozliczenia się z fiskusem.

 

Oto przykładowe ulgi: 

ulga prorodzinna,

odliczenie składek zdrowotnych,

ulga abolicyjna,

ulga na badanie i rozwój,

ulga na samochód,

składki ZUS,

ulga na Internet,

darowizna kościelna na organizacje społeczne,

oddawanie krwi,

ulga na sprzęt rehabilitacyjny.

 

FAQs- sekcja pytań i odpowiedzi

Czy program do rozliczania e-PIT jest bezpieczna?

Ministerstwo Finansów zapewnia o tym, że korzystanie z usługi Twój e-PIT jest zupełnie bezpieczne a strona jest doskonale chroniona.

 

Kto musi rozliczyć się z fiskusem?

Rozliczyć się musi każdy obywatel, który w roku 2021 pracował na terenie Rzeczpospolitej na etacie lub umowie na zlecenie.

 

Co może grozić za nie oddanie dokumentu w terminie?

Jeśli nie oddasz dokumentu w terminie może dosięgnąć Cię kara grzywny do 720 stawek dziennych. Jest również możliwa kara ograniczenia wolności. W najgorszym wypadku możesz otrzymać obie z tych kar.

 

Czy mogę rozliczyć się wraz ze współmałżonkiem?

Tak, masz możliwość rozliczyć PIT wraz ze współmałżonkiem. Możesz to zrobić również online.