Jakie zabawki wybrać dla niemowlaka?Zainteresowanie zabawkami wykazują nawet trzymiesięczne niemowlaki, dlatego warto od początku wykorzystać je, stymulując rozwój dziecka. Niemniej jednak dobór akcesoriów do zabawy nie powinien być kwestią przypadku - w okresie niemowlęcym bardzo istotne jest przede wszystkim dopasowanie ich do wieku. Które zabawki sprawdzą się w przypadku maluszków, a które w przypadku półroczniaków i starszych dzieci?

Zabawki dla dzieci do 6. miesiąca życia

Przez pierwsze pół roku maluszek nabywa wielu nowych umiejętności, coraz lepiej rozumiejąc otaczający go świat. Na sam początek idealnym rozwiązaniem będą książeczki kontrastowe oraz czarno-białe pluszaki, gdyż dziecko nie rozróżnia jeszcze kolorów i widzi niewyraźnie. Dobrze sprawdzą się także grzechotki oraz inne akcesoria, które wydają różnego rodzaju dźwięku. W okolicach 6. miesiąca życia dziecko powinno zapoznać się z różnego typu strukturami, dlatego warto wybrać dla niego zabawki z łączonych materiałów. Maluszek jest coraz bardziej aktywny, zatem można zaproponować mu zabawki wspomagające naukę raczkowania.

Ze względu na to, że dzieci w tym wieku uwielbiają poznawać świat wszelkimi zmysłami, także smakiem, często biorą do buzi akcesoria znajdujące się w ich pobliżu. Zabawki nie mogą więc zawierać małych, łatwych do oderwania elementów. Jeśli natomiast ulegną uszkodzeniu, należy wymienić je na inne.

Zabawki dla niemowląt - które warto wybrać dla starszaka?

Zabawki dla niemowląt, które sprawdzą się w przypadku nieco starszych dzieci, powinny wspomagać zarówno rozwój fizyczny, jak i umysłowy. Warto więc zakupić duże klocki czy kubeczki do układania wieży, za pomocą których maluch może ćwiczyć motorykę małą.

W okolicach pierwszego roku życia można zaproponować dziecku różnego typu pchacza, które wspomagają naukę chodzenia. Niektóre wyposażone są dodatkowo w tablice manipulacyjne, dlatego dziecko będzie mogło korzystać z nich znacznie dłużej.

Starsze niemowlaki podejmują pierwsze próby mówienia, zatem w ich przypadku dobrym rozwiązaniem będą książeczki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Miękkie, gumowe książki do gryzienia także sprawdzają się u maluchów, zwłaszcza w okresie ząbkowania. Wciąż jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie, wybierając zabawki dla niemowląt dostosowane do ich wieku oraz oceniając, na jakim etapie rozwoju obecnie się znajdują.